Wing Suit - spārnotais kombinezons. Lecot ar speciālu kostīmu, kur pie rokām un kājām ir piešūti papildus spārni, var atrasties brīvajā kritienā līdz pat 4 minūtēm un pa šo laiku noplanēt 6-7 km pa horizontāli, ja lec no standarta augstuma – 4 km un atverot izpletni 1km augstumā. Tērpam starp rokām un ķermeni un starp kājām tiek iešūti papildus „spārni”, kas izgatavoti no speciāla auduma un pēc formas līdzinās lidmašīnas spārnam. Krītot spārni pieildās ar gaisu un aerodinamika rada papildus celtspēju, kas lidojumu būtībā pārvērš par planēšanu. Līdz ar to krišanas ātrumu iespējams samazināt no 180 km/h līdz 70 km/h, bet horizontālais ātrums var būt līdz pat 90 – 150 km/h. Šajā kostīmā iespējams planēt uz muguras vai ar skatu uz zemi, rotēt un mainīt virzienu, var lidot viens vai kopā ar citiem un justies kā gājputni kāsī. Īpašu popularitāti Wing suit iemantojis beiseru (sk. B.A.S.E.) vidū.

wings1


Lai lidotu ar wingsuitu nepieciešamas īpašas iemaņas, apmācība un pieredze izpletņlēkšanā - vismaz 200 lēcienu. Pie krišanas ātruma 10 – 30 m/s drošības ierīce Cypres Expert uzskata, ka izpletnis ir atvērts un rezerves izpletnis nav jāizmanto, tātad lecot šajā kostīmā var paļauties tikai uz savu rīcību un problēmu gadījumā elektronika var nenostrādāt. Ar Wing suit ir sarežģītāk atdalīties no lidaparāta un grūtāk atvērt izpletni, jo kostīmam piešūtie spārni ierobežo kustību brīvību! Kaut arī pastāv iespēja gaisā spārnus atsprādzēt, tomēr tāda procedūra ir sarežģīta un var prasīt vēl dažas liekas sekundes, kuru bieži vien nemaz nav. Īpaši biedējoša liekas stabilizēšanās pēc sapinušās izpletņa atkabināšanas. Tādās reizēs laika nav daudz, bet šajā tērpā ātri atgūt rezerves izpletņa atvēršanai nepieciešamo ķermeņa stāvokli var izrādīties ļoti grūti!

Latvijā

Pirmo reizi ar wingsuitiem leca Latvian Freefly Peppers, izejot apmācību Krievijā. Vēlāk viņiem piebiedrojās vēl pāris entuziastu, iegādājoties vienus no pirmajiem wingsuitiem Latvijā.

2007. gada pavasarī izveidojās pirmā Latvijas wingsuit komanda - Kaspars Sproģis, Raitis Saulītis un Daiga Martiševska. Komandas mērķis ir dalība dažādās sacensībās un pasākumos, lidošana Lavtijas un visas Pasaules debesīs. 2007. gada jūlijā komanda piedalījās lielākajā wingsuit disciplīnai veltītajā pasākumā - An-72 Boogie 2007.

Sīkāk par komandas gaitām, dienasgrāmatas, aprakstus un galerijas iespējams apskatīt komandas mājas lapā: www.wingsuit.lv

dnb_nord_wingsuit_team_05_resize

dnb_nord_wingsuit_team_09_resize


Sikāk par wingsuit apmācības iespējām lasi Wingsuits apmācība sadaļā.

Par vēsturi un citu informāciju par wingsuitiem var izlasīt šeit:
http://en.wikipedia.org/wiki/Wingsuit


wings4

wings2

wings3

wings5


Ar šo disciplīnu nodarbojas: