Izpletņlēkšanas sports ir uzskatāms par augsta riska aktivitāti, kas var novest pie traumām vai pat nāves, tāpēc sekojiet visām instrukcijām un drošības tehnikai. Informācija, kas publicēta šajā lapā, ir paredzēta izzināšanai, bet nav uzskatāma par instrukcijām, kas būtu pielietojamas praktiski!

Tā vai citādi visas izpletņlēkšanas disciplīnas ir saistītas ar brīvo kritienu vai planēšanu (nolaišanos un piezemēšanos) zem izpletņa. Šajā fotogrāfijā redzamā izpletņlēcēju grupa atrodas brīvajā kritienā.

skydive


Krišanas ātrums brīvajā kritienā sasniedz 50 - 70+ metrus sekundē jeb 180 – 250+ km/h. Pie šāda ātruma izpletņlēcējs var brīvi, kontrolēti kustēties gaisā izmantojot savas rokas, kājas, galvu vai visu ķermeni kā stūri. Brīvajā kritienā izpletņlēcējs parasti atrodas diezgan īsu brīdi. Lecot no 4000 metru augstuma, kritiens ilgst apmēram 45 – 60 sekundes. Lai droši piezemētos ir nepieciešams izpletnis, kas samazina krišanas ātrumu un nogādā izpletņlēcēju uz zemes vajadzīgajā vietā. Šajā bildē redzama piezemēšanās ar mūsdienu izpletni.

sergey_swoop


Tātad no izpletņlēcēja meistarības brīvajā kritienā vai stūrējot izpletni ir atkarīgi rezultāti izpletņlēkšanas sacensībās.

Sīkāk par dažādajām izpletņlēkšanas disciplīnām skatieties sadaļā: Disciplīnas.
 

Skatīt sīkāk: